شرایط آبی لرستان در وضعیت استثنایی/زیویار: ممکن است برای تأمین آب شرب خرم‌آباد با مشکل مواجه شویم

شرایط آبی لرستان در وضعیت استثنایی/زیویار: ممکن است  برای تأمین آب شرب خرم‌آباد با مشکل مواجه شویم
شناسه خبـر : ۱۱۴۹۴۸ جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹

استاندار لرستان گفت : با توجه به میزان بارش‌های ۱۰۰ سال گذشته، استان در شرایط آبی استثنایی قرار دارد.

به گزارش موج خبر ، فرهاد زیویار در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان با اشاره به اهمیت مقابله با کم آبی، گفت:  به دلیل اهمیت موضوع علاوه بر ۵ جلسه اصلی ۴۴ جلسه در نشست های فرعی و کارگروه های تخصصی در زمینه کم آبی و حفاظت از منابع آب استان برگزار شده است و همه اینها به معنای این است که شرایط آبی استان در وضعیت استثنایی قرار دارد.

وی تصریح کرد :در صد سال گذشته هیچ وقت لرستان چنین وضعیتی  نداشته و لازم است با برنامه ریزی لازم به منظور بهره گیری از منابع آب، همه دستگاه‌های اجرایی همکاری لازم را بیش از گذشته داشته باشند.

استاندار لرستان با اشاره به اقدامات مجموعه انتظامی و قضایی در خصوص جمع آوری موتور پمپ ها و مسدود کردن چاه های غیرمجاز در سطح استان ،گفت: این اقدام به معنای رعایت عموم نیست و در واقع ممکن است افراد محدودی با روش های نامناسب جمعیت زیادی را در یک منطقه دچار مشکل کنند.

 زیویار با تاکید بر فرهنگ صحیح مصرف آب افزود: شهر خرم آباد بعنوان مرکز استان با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت ممکن است با توجه به شرایط پیش رو حتی از نظر تامین آب شرب هم با مشکل مواجه شود و به همین جهت لازم است همه با رعایت نکات لازم بیش از بخش های فنی و مرتبط موضوع را دنبال و با فرهنگ سازی عمومی در این زمینه اقدام شود تا همگی از امکانات موجود به نحو احسن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه همه باید نسبت به موضوع کم آبی احساس مسئولیت کنند گفت:  به هیچ عنوان شهرداری ها برای آبیاری فضای سبز از آب شرب در طول روز استفاده نکنند‌ و در شب هم اگر آبیاری برای فضای سبز در نظر گرفته می شود به صورت رها شده نباشد و با نظارت و با حضور افراد مسئول انجام شود.

استاندار لرستان اظهار کرد : شهرداری ها علاوه بر الزام به رعایت دستورالعمل های صرفه جویی و استفاده از بهینه سازی منابع آب می بایست نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری به خرج دهند.

وی افزود :فرایند و عملیات مقابله با کم آبی و حفاظت از منابع آب در بخش ها و مناطق خارج از شهر، صرفاً با کمک دستگاه های مرکزی انجام نشود بلکه دهیاری ها هم باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند .

 

انتهای پیام/

منبع خبر:ایلنا

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir