قیام مردم فلسطین نویدبخش تمدن اسلامی موعود است

قیام مردم فلسطین نویدبخش تمدن اسلامی موعود است
شناسه خبـر : ۹۱۳۶۸ یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰

آیت الله سید محمدتقی مدرسی گفت: خیزش مردم فلسطین در برابر اشغال‌گری رژیم صهیونیستی نشان داد که امت اسلامی همچنان بر عهد خویش با خداوند وفادار است.

به گزارش خبرنگار موج خبر، آیت الله سید محمد تقی مدرسی از مراجع معظم تقلید کربلای معلی در سخنرانی هفتگی خود با اشاره به خیزش مردم فلسطین اظهار داشت: خیزش مردم فلسطین در برابر اشغال‌گری رژیم صهیونیستی نشان داد که امت اسلامی همچنان بر عهد خویش با خداوند وفادار است و این روحیه انقلابی که هر روز در گوشه‌ای از جهان تجلی پیدا می‌کند، نوید بخش تمدن اسلامی مورد انتظار است.

این استاد برجسته حوزوی اظهار کرد: بشریت بعد از دوری از رسالت‌های الهی، چالش‌های بسیاری را تجربه کرد و امروزه به تمدن‌های مادی اعتمادی ندارد. چرا که مدیریت بحران کرونا، چالش تغییرات اقلیمی، ناهنجاری‌های حاصل از تفکرات مادی‌گرایانه و طبقه‌بندی‌های اجتماعی ظالمانه نشان داد که یک تمدن الهی والا مورد نیاز است که در تمدن اسلامی تجلی می‌یابد.

وی ادامه داد: البته بدین معنی نیست که این تمدن مختص مسلمانان باشد، بلکه به معنی این است که تمدنی الهی است که تجلی ارزش‌های آسمانی و نیاز تمام انسان‌هاست.

آیت الله مدرسی با اشاره به اینکه تمدن اسلامی دارای ریشه‌ای مستحکم از ایمان و تقوا است که دنیا را اصلاح و زنده می‌کند، گفت: البته این اصلاح و سازندگی و خدمت به بشریت تنها از لحاظ دیدگاه مادی‌گرایانه نیست، بلکه دیدگاهی دینی نیز دارد.

وی افزود: تمدن دینی دو بعد مادی و معنوی انسان را در نظر می‌گیرد. به‌طوری‌که اسلام عبادات معنوی را به جنبه‌های مادی زندگی پیوند می‌دهد. اسلام نماز، روزه و حج را وسیله نزدیکی به خداوند متعال قرار می‌دهد و از سویی دیگر این عبادات منافع انسان را نیز تأمین می‌کند. به عنوان مثال عید فطر که عیدی معنوی است ولی با پرداخت زکات فطره در این روز فقرا و نیازمندان نیز بهره می‌برند.

این اندیشمند جهان تشیع بر ضرورت عدم فراموشی دیدگاه‌های دینی در فضای سیاسی تأکید کرده و گفت: سیاست باید تابع دین باشد و نه اینکه دین تابع سیاست شود.

منبع خبر:مهر

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir