دامنه استفاده از فیلتر‌های نانو در بخش نیروگاهی و پالایشگاهی کشور گسترش یافت

دامنه استفاده از فیلتر‌های نانو در بخش نیروگاهی و پالایشگاهی کشور گسترش یافت
شناسه خبـر : ۷۱۸۱۸ سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰

مدیر عامل شرکت ماشین‌سازی اندیشه شمال از افزایش مشتریان فیلتر‌های نانو این شرکت در بخش نیروگاهی و پالایشگاهی کشور خبر داد.

به گزارش گروه فناوری موج خبر به نقل از ستادخبری فناوری نانو، میلاد سیف بوشهری، مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی اندیشه شمال گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳۰ هزار نانوفیلتر به مشتریان تحویل داده‌ایم که بیشتر این فیلتر‌ها در در بخش نیروگاهی و پالایشگاهی استفاده شده‌اند. گروه مپنا که شرکت‌های متعددی را در زیرمجموعه خود دارد، بزرگترین خریدار فیلتر‌های نانو از شرکت ماشین‌سازی اندیشه شمال است و در این بین شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا)، طراح و سازنده اصلی انواع توربین‌های گاز، بخار و کمپرسور‌های سانتریفیوژ و گیربکس‌های صنعتی، بیشترین حجم خرید نانوفیلتر‌ها را در سال گذشته داشته است.»

بوشهری ادامه داد: «بخش تعمیرات مپنا نیز از خریداران فیلتر‌های نانویی ما است و در کنار آن، شرکت‌های بهره‌بردار مپنا نیز از این نانوفیلتر‌ها استفاده می‌کنند. در کنار مپنا، بزرگترین پالایشگاه پارس جنوبی نیز از این فیلتر‌های نانو استفاده می‌کنند.»

وی بیان کرد: «براساس توافق‌های به عمل آمده قرار است این فیلتر‌های نانو در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های عراق نیز استفاده شود. شرکت توگا پروژه‌های مختلفی را در این کشور اجرا کرده است که در حال رایزنی برای استفاده از فیلتر‌های نانو در این پروژه‌ها هستیم که امیدواریم به زودی این کار انجام شود.»

مدیرعامل این شرکت از تمرکز بخش تحقیق و توسعه این شرکت روی نانوفیلتر‌های غیرهوایی خبر داد و گفت: «در کنار فیلتر‌های هوا، قرار است در بخش تولید فیلتر‌های نانویی روغن و سوخت نیز فعالیت کنیم که بخش تحقیق و توسعه ما در حال توسعه فناوری مربوط به آن است.»

به گفته مدیرعامل ماشین‌سازی اندیشه شمال این نانوفیلتر‌ها در بخش نیروگاهی و پالایشگاهی استفاده شده و معمولا فیلتر‌ها برای توربین‌ها به کار گرفته می‌شود. این فیلتر‌های مبتنی بر فناوری نانو برای محافظت از آسیب به قطعات تجهیزات نیروگاهی توسط ذرات گردوغبار و آلودگی و دیگر ذرات مضر در هوا و با هدف جذب حداکثری ذرات گردوغبار به کار می‌رود. به دلیل استفاده از نانوالیاف با ضخامت کمتر و سطح ویژه بیشتر از الیاف معمولی، این فیلتر‌ها دارای علمکرد بهتری در فیلتراسیون هستند.»
 
به گفته وی، وجود نانوالیاف باعث افزایش راندمان جذب گردوغبار می‌شود و در عین حال افت فشار زیادی ایجاد نمی‌کند. الیاف الکتروریسی شده دارای قطر کمتر از ۱۰۰ نانومتر بوده و سطح کاغذ فیلتر را به صورت یکنواخت پوشش می‌دهند. جنس این نانوالیاف به‌طور معمول از پلی‌آمید است.