تازه‌ترین اخبار کووید۱۹ در ایران|شناسایی موارد مشکوک ویروس انگلیسی در بیرجند/ روند ابتلا نگران‌کننده است+ نمودار و نقشه

تازه‌ترین اخبار کووید۱۹ در ایران|شناسایی موارد مشکوک ویروس انگلیسی در بیرجند/ روند ابتلا نگران‌کننده است+ نمودار و نقشه
شناسه خبـر : ۷۱۸۱۰ سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۳

درحالی که آمار تعداد مبتلایان ویروس کرونا به‌دلیل چرخش نوع انگلیسی آن رو به افزایش است اخبار منتشرشده حکایت از نفوذ این نوع از ویروس جهش‌یافته به استان‌های همجوار خوزستان دارند و باز هم تأکید بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است.

به گزارش گروه استان‌های موج خبر، از ابتدای هفته جاری انتشار اخبار افزایش معنادار تعداد مبتلایان به کرونا در استان خوزستان توجه بسیاری از مردم و البته مسئولان را به خود جلب کرد تاجایی که نهایتاً بحرانی شدن اوضاع همه‌گیری در این استان پنهاور باعث شد رنگ قرمز کرونایی در یازده شهرستان از خوزستان تثبیت شود.

این تغییر رنگ‌بندی کرونایی در خوزستان البته زنگ خطر شیوع گسترده بیماری در سایر استان‌های همجوار را به صدا درآورد و در بررسی‌های اولیه مشخص شد این مشکل به‌دلیل تردد بیش از حد مسافران از مبدأ عراق صورت گرفته و با درنظر گرفتن افزایش آمار ابتلا در این کشور و تردد گسترده مرزی میان دو کشور خوزستان نیز به حالت بحرانی درآمد.

نهایتاً مرزهای غربی کشورمان با عراق به‌روی مسافران بسته شد اما ویروس انگلیسی در سطح بالایی وارد شده و به‌دلیل بی‌توجهی بسیاری از هموطنان در این منطقه دست به دست شده بود و اکنون خبر از گسترش بیماری در استان چهارمحال و بختیاری به‌گوش می‌رسد که دراین‌صورت باید به‌سرعت تدابیری ویژه در زمینه محدودیت‌های جدید مدنظر قرار گیرد.

نکته حائز اهمیت درباره ورود ویروس جهش‌یافته این است که میزان سرایت ویروس بسیار بالاتر از نوع قبلی است و این مهم می‌تواند زنگ خطری برای کادر درمان ایران باشد که اکنون در مقابله با ویروس منحوس یک سال پرکار را پشت‌سر گذاشته‌اند و فرسودگی می‌تواند پاشنه آشیل مدیریت بحران در صورت افزایش سطح همه‌گیری باشد و سیگنال‌های نگران‌کننده هم با توجه به افزایش معنادار تعداد مبتلایان طبق آمار رسمی وزارت بهداشت کاملاً مشهود است.

2 مورد مشکوک کرونای انگلیسی در بیرجند شناسایی شد

دبیر ستاد پیشگیری و کنترل بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار موج خبر در بیرجند اظهار داشت: در زمان حاضر 5 شهرستان استان شامل بیرجند، زیرکوه، فردوس، نهبندان و طبس در وضعیت زرد و 5  شهرستان سربیشه، درمیان، بشرویه، خوسف و سرایان در وضعیت آبی و کم‌خطر قرار دارند.

غلامرضا شریف‌زاده با بیان اینکه برای خیز جدید کرونا نیازی به عید نوروز نیست و از همین الآن میزان موارد سرپایی به‌شدت افزایش یافته است، اضافه کرد: اگر این روند ادامه‌دار باشد شاهد خیز چهارم کرونا در استان خواهیم بود.

وی افزود: طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده موارد ابتلای فامیلی و خانوادگی در استان افزایش یافته که این مهم برگرفته از دورهمی‌ها است و با این روند موارد بستری برای 2 هفته آینده رو به افزایش خواهد بود.

دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در خراسان جنوبی ادامه داد: با نزدیک شدن به ایام نوروز 1400 مهمترین خطری که مردم را تهدید می‌کند عادی‌انگاری نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است، دستورالعمل‌هایی که اگر رعایت همه‌جانبه آن صورت می‌گرفت به‌طور حتم شاهد سیر صعودی میزان مبتلایان و تغییر رنگ‌بندی‌ها نبودیم.

وی تأکید کرد: اگر رعایت نکنیم ادامه این روند می‌تواند شهرستان‌های خراسان جنوبی را یکی پس از دیگری به وضعیت خطر سوق دهد و باز دوباره با ورود خیز چهارم شاهد از دست دادن تعداد زیادی از هم استانی‌ها باشیم.

دبیر ستاد پیشگیری و کنترل کرونا در استان  با اشاره به شناسایی 2 مورد محتمل ابتلا به کرونای انگلیسی در بیرجند گفت:  این دو مورد به طور قطع کرونای انگلیسی نیستند چرا که نظریه ما محتمل است و تست‌ها برای تأیید و توالی یابی به انستیتو پاستور ارسال شده است که نتیجه قطعی توسط انستیتو پاستور اعلام می شود.

شریف زاده افزود: از این دو مورد یک نفر خانم و یک نفر آقا هستند که خانم در بیمارستان بستری است و آقا چون مشکل خاصی ندارد در منزل قرنطینه است.

وی  از قرنطیه خانواده این دو بیمار خبر داد و بیان کرد: این دو بیمار هیچ کدامشان به هیچ کجای ایران در چند وقت اخیر سفر نداشته اند و مهیمانی هم خارج از استان نداشتند.

شریف زاده با بیان اینکه هیچ کدام از این دو بیمار سابقه بیماری خاصی ندارند، افزود: علائم بیماری در این دو بیمار سرفه و نفس تنگی بود که در تشخیص اولیه لود ویروس بالا بوده که همکاران ما شک کردند و در تشخیص کرونای انگلیسی آزمایش‌ها انجام شد.

وی تاکید کرد: از نخستین روز مشاهده کرونای انگلیسی در کشور، همکاران ما با مشاهده هر نوع تغییر جهش ویروس مرتب آزمایشات لازم را انجام می دهند.

شریف زاده خاطرنشان کرد: باید عادی‌انگاری در هم استانی‌ها جدی گرفته شود تا شاهد افت رعایت پروتکل‌های بهداشتی نباشیم و از هدف اصلی که کاهش مرگ و میر است، دور نشویم.

افزایش محسوس تعداد فوتی‌ها در 10 استان

روند چرخش ویروس کرونا در کشور بعد از تایید ورود ویروس جهش یافته انگلیسی آنچنان سرعت گرفته که تنها کمتر از یک هفته از این اتفاق آمارهای رسمی نشان می‌دهد که میزان فوتی‎ها براثر این ویروس منحوس در استان‌های مازندران، خوزستان، ایلام، سمنان، گلستان، گیلان، تهران، آذربایجان غربی، یزد و اردبیل از متوسط کشوری بالاتر است.

در نگاه اول اگرچه فقط اعداد هستند که افزایش را نشان می‌دهد اما اگر کمی بیشتر توجه داشته باشیم می‌بینیم این اعداد در پس خود خبری نگران کننده یعنی افزایش تعداد مبتلایان و بیماران بدحال را هم زیرپوستی نشان می‌دهند که به معنی آغاز بحران است.

هرچند این آمارها انتهای کار نبوده و روز گذشته شناسایی ویروس انگلیسی در دزفول، اهر، بیرجند و البرز تاکیدی براین ماجراست که واقعا ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی کاملا آسوده و بی‌خیال درحال ایران گردی است و رفته رفته کانون‌های جدیدی از بحران به سیستم بهداشت و درمان کشورمان تحمیل می‌کند چون آمارها دقیقا نشان می‌دهد اتفاقا در شرایط فعلی که اهمیت رعایت پروتکل‌ها برهیچ کس پوشیده نیست بخشی از هموطنان کاملاً توجه به پروتکل‌های بهداشتی را فراموش کرده‌اند.

به هرحال فراموش نکنیم که آمارهای رسمی نشان می‌دهد که تا امروز تاکنون استان‌های تهران، قزوین، البرز، زنجان، خوزستان، کرمانشاه، خراسان‌جنوبی، آذربایجان شرقی و ایلام درگیر کرونای انگلیسی شده‌اند.

مردم رعایت نکنند وضعیت بحرانی می‌شود

به گزارش موج خبر از  شهرکرد ، بررسی آمار و وضعیت ویروس نوپدید کووید19 در هفته اخیر (27 بهمن‌ماه الی 3 اسفندماه) در استان چهارمحال و بختیاری، نشان از عدم تغییر زیاد آمار بستری‌ها نسبت به دو هفته پیش را دارد، در هفته گذشته تعداد کل بستری‌ها در مراکز درمانی 10 شهرستان استان، 226 نفر بوده است که نسبت به دو هفته پیش که 224 نفر بود، تغییر زیادی نکرده است.

گفتنی است همجواری استان چهارمحال و بختیاری با استان خوزستان که در وضعیت قرمز کرونایی به سر می‌برد، نگرانی‌ها را مبنی بر سرایت ویروس کرونای انگلیسی به استان افزایش داده است و مردم نگران این موضوع هستند.

البته به گفته مسئولین استان، مبادی ورودی استان نسبت به استان خوزستان کنترل می‌شود و خودروهای فاقد مجوز قانونی حق ورود به استان چهارمحال و بختیاری را ندارند، به گفته رئیس پلیس راه استان، بنا بر تدابیر ستاد کرونای استان یک سری محدودیت‌ها در مبادی ورودی و خروجی شهرستان‌های کوهرنگ و لردگان در جهت جلوگیری از ورود کرونای انگلیسی به استان، صورت گرفته است.

کنترل بیشتر مبادی ورودی استان توسط مسئولین و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم، تنها راه برای عدم سرایت ویروس کرونای انگلیسی و شیوع این ویروس در استان است، اکنون نگرانی‌ها قبل از آنکه در مورد تجمعات و دورهمی‌ها باشد، در مورد مسافرت‌ها است که نیاز است مردم مسافرت‌‌های غیر ضرور خود را کم کنند.

تجمع یعنی کانون بحران

افزایش میزان سرایت ویروس انگلیسی و مصادف شدن آن با کاهش سطح همکاری و مشارکت مردمی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی عاملی بوده تا از ابتدای هفته جاری سیر صعودی مراجعه بیماران به مراکز درمانی و اشغال شدن تخت‌های بیمارستانی نگرانی کاملا مشهودی در میان مسئولان بهداشت و درمان کشور ایجاد کرده باشد.

این نگرانی از سخنان روز گذشته وزیر بهداشت کاملا مشخص و ملموس است که ظاهرا این ویروس منحوس چموش‌تر شده و بی‌تفاوتی به آن مساوی با فاجعه‌ای از نظر بیماری در کشورمان خواهد شد که تنها راهکار مقابل منطقی و مناسب با آن فعلا رعایت پروتکل‌های بهداشتی آنهم به صورت کامل و بدون هرگونه عادی انگاری است.

مسئولان وزارت بهداشت تاکید دارند نوع ویروس جهش یافته به دلیل جهشی که داشته میزان بالای سرایت پذیری را ایجاد کرده که این تغییر در تجمع‌های خانوادگی یا حتی کاری می‌تواند به کانونی برای ابتلا شناخته شده و چرخه همه‌گیری را گسترده تر کند.

ظاهرا آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد اگر ویروس قبلی در مدت زمان طولانی‌تر که فرد با آن روبرو می‌شد ابتلا ایجاد می‌کرد این نوع ویروس جهش یافته تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد تا یک فرد سالم را مبتلا کرده و این چرخه را برای آلوده کردن دیگران کامل کند و نکته جالب‌تر اینجاست که نه تنها سن آلودگی افراد بسیار پایین امده بلکه بسیاری از مراجعه کنندگان در دوره ابتدایی آلودگی هیچ علائمی نداشته و یکباره با علائم بسیار شدید به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که بعضاً مدیریت بحران در بدن وی غیر ممکن می‌شود.

بنابراین با توجه به اینکه در ایام پایانی سال قرار داریم و جنب‌وجوش‌های پایان سال مثل همیشه در سراسر ایران آغاز شده نگرانی عمده در مراکز خرید، وسایل نقلیه عمومی و البته اداره‌های خدماتی وجود دارد که درصورت بی‌توجهی ویروس منحوس در میان مردم دست به دست شود.

از این رو لازم است با رعایت شیوه نامه بهداشتی توسط همه مردم شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و شست و شوی مداوم دستها و پرهیز از حضور در تجمع‌ها و آیین های عروسی و عزا  شرایط توقف روند نگران کننده بیماری نه تنها در استان خوزستان بلکه کل کشور باشیم.

 

براساس اطلاعات وزارت بهداشت از ابتدای هفته جاری تعداد 11 شهر شرایط قرمز کرونایی دارند و 52 شهر هم در وضعیت نارنجی قرار گرفته‌اند، این درحالی است که 217 شهر براساس شاخص‌ها در وضعیت زرد و نهایتاً 168 شهر هم براساس اطلاعات ثبت‌شده در شرایط آبی کرونایی هستند.

همین آمار نشان می‌دهد که تمامی شهرهای قرمز کرونایی در خوزستان قرار دارند که عبارتند از: آبادان، اهواز، ماهشهر، دزفول، دشت‌آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر و هویزه.

شاخص: در طرح جدید شاخص تعداد بستری‌ها، رنگ‌بندی شهرها را مشخص می‌کند، به این ترتیب که بستری‌های چهار نفر در 100 هزار نفر شهرهای زرد، شش نفر در 100 هزار نفر شهرهای نارنجی و 10 نفر در 100 هزار نفر، شهرهای قرمز را تعیین می‌کند.

انتهای پیام/ی

منبع خبر:تسنیم

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir