افزایش سرقت در دی ماه به خاطر قطعی برق معابر بود؟

افزایش سرقت در دی ماه به خاطر قطعی برق معابر بود؟
شناسه خبـر : ۶۵۰۰۳ چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۳:۴۰

رئیس پلیس آگاهی با بیان اینکه خاموشی معابر و بزرگراه‌ها در افزایش سرقتها به ویژه سرقتهای خرد تأثیر دارد، گفت: در دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سرقتها ۱۸ درصد افزایش داشته است.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سردار محمد قنبری در نشست خبری با قدردانی از تلاش خبرنگاران در انعکاس مأموریتهای متنوع و گسترده پلیس اظهار کرد: همیشه و در همه حال، اصحاب‌رسانه را یار و یاور خودمان در اجرای مأموریتها می‌دانیم و بر نقش این عزیزان در ارتقاء و احساس امنیت واقفیم.

رئیس پلیس آگاهی افزود: معتقدم خبرنگاران و اصحاب‌رسانه در نتایج به دست آمده در حوزه امنیت سهیم هستند و می‌توانند ضمن ارتقاء آگاهی عمومی در جامعه به توسعه امنیت عینی و ذهنی جامعه نیز کمک شایانی کنند.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه معمولاً امنیت از دو دیدگاه عینی و ذهنی مورد تحلیل و ارزیابی قرار می‌گیرد، توضیح داد: بعد عینی امنیت در واقع موضوعات و مؤلفه‌های است که مشهود بوده و در واقعیت وجود دارد (واقعیاتی که در عیان و پنهان مشهود و ملموس است)، در حالی که منظور از بعد ذهنی امنیت، احساس امنیتی است که در ذهن و باور مردم وجود دارد؛ اگر مردم احساس آرامش کنند این موضوع یعنی احساس امنیت به وضوح نمایان می‌شود.

تشریح عملکرد 10 ماهه

وی به تشریح عملکرد پلیس آگاهی نیروی انتظامی در 10 ماهه اخیر پرداخت و افزود: خوشبختانه از بعد عینی امنیت در شرایط مطلوبی قرار داریم و تلاش ما نیز توسعه روزافزون امنیت عینی و ذهنی در جامعه است.

سرقت 92.3 درصد از کل جرائم را دربرمی‌گیرد

قنبری با اشاره به سهم 92.3 درصدی سرقتها از کل جرائم خاطرنشان کرد: از این سهم اشاره شده، 98 درصد سرقت عادی محسوب می‌شود و از این 98 درصد سرقتها، سهم سرقتهای خرد 48 درصد و سهم سرقتهای مهم اعم از سرقت منزل، خودرو و مغازه 42 درصد است.

رئیس پلیس آگاهی ادامه داد: در میان دیگر جرائم، جعل و کلاهبرداری سهم 7.3 درصدی دارد (پنج درصد کلاهبرداری و 2.3 درصد جعل)، جرائم جنایی نیز شامل سرقتهای مسلحانه، قتل عمد، آدم‌ربایی، تجاوز به عنف در میان کل جرایم سهم 0.4 درصدی دارند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در حوزه سرقتها حدود 71.1 درصد کشفیات داشته‌ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میزان کشفیات در حوزه سرقت افزایش داشته است، سهم کشفیات سرقت خرد بیش از 73.5 درصد است، همچنین سرقتهای به عنف با سهم 75 درصدی و سرقتهای مسلحانه با سهم 76.2 درصدی را به خود اختصاص داده‌اند.

افزایش کشفیات در حوزه سرقت

وی با بیان اینکه در 10 ماهه سال جاری در مجموع کل سرقتها 9 درصد افزایش وقوع داشته‌ایم، تأکید کرد: علیرغم افزایش سرقتها، کشفیات پلیس نیز 16.2 درصد افزایش داشته است.

قنبری با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه مبارزه با سرقت عنوان کرد: راه‌اندازی  این قرارگاه به معنای تمرکز پلیس در پیشگیری از وقوع سرقت، افزایش کشفیات و تعیین سهم و نقش سازمانهای برون‌سازمانی و غیرپلیسی در وقوع برخی جرائم چون سرقت است.

کشف 97.4 درصد از قتلهای روی داده در سال جاری

رئیس پلیس آگاهی با بیان اینکه با شیوه‌های علمی و بهره‌وری از تجهیزات نوین و به روز در صدد هستیم که جرائم را کشف کنیم، عنوان کرد: در 10 ماهه سال جاری میزان کشفیات قتلها 97.4 درصد  و آدم‌ربایی 100 درصد بوده است و به طور کلی باید بگویم در مجموع جرایم جنایی 96.9 درصد کشف جرم داشته‌ایم.

این مقام انتظامی درباره روند استرداد اموال مکشوفه به مالباختگان عنوان کرد: این موضوع یکی از رویکردهای جدی پلیس آگاهی است و در اثبات این ادعا با راه‌اندازی سامانه "نما " در تلاشیم که فرآیند استرداد اموال به مالباختگان هر چه سریع‌تر روی دهد البته با تعیین ساز و کارهایی به دنبال به روزرسانی این سامانه هستیم.

کاهش فاصله وقوع جرم تا کشف

وی تأکید کرد: مبنای عمل ما در پلیس آگاهی افزایش سرعت کشف (کاهش زمانی فاصله وقوع جرم تا کشف) است؛ یعنی درصددیم ضمن کاهش زمان کشف، کشفیات به صورت کامل انجام شود یعنی اموال مکشوفه به مالباختگان مسترد شود، لازم است بگویم که نیازمند مشارکت مردم هستیم به طوری که اموال مجهز به کد شناسایی و تصاویر شوند.

قنبری در پاسخ به این سؤال که به نظر می‌رسد در پیگیری برخی پرونده‌ها، تبعیضهایی صورت می‌گیرد، پاسخ داد: هیچ تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها نداریم.

رئیس پلیس آگاهی افزود: همه پرونده‌ها از نظر پلیس مهم و حائز اهمیت هستند؛ از نظر ما هر جرمی که صورت گرفته و شهروندی مورد تعدی واقع شده باید پرونده تشکیل شود و این پرونده را با رویکرد و نگاه مهم و اولویت‌دار دنبال می‌کنیم.

تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها و تلاش برای کشفیات نداریم

رئیس پلیس آگاهی متذکر شد: برخی از پرونده‌ها که مربوط به افراد مشهور و سرشناسی همچون هنرمندان و ورزشکاران است، به دلیل نشر و پرداختی که در فضای مجازی یا رسانه‌ها صورت می‌گیرد برجسته می‌شود، در حالیکه وقتی حادثه‌ای برای یک فرد عادی روی دهد اینگونه بزرگنمایی یا برجسته نمی‌شود، در هر حال ما به همه موضوعات با رویکرد مهم و اولویت‌دار نگاه می‌کنیم و تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها و تلاش برای کشفیات نداریم.

وی یادآور شد: چندی پیش یک فرد شرور سابقه‌دار در اقدامی خشن و تأثیرگذار در جامعه، اعضای یک خانواده و مهمان آنها را به قتل رساند، این فرد در فضای مجازی با انتشار تصاویری کنار محافظان خود به گونه‌ای در صدد القای این مطلب بود که پلیس نمی‌تواند اقدامی انجام دهد در حالیکه در کمتر از 20 روز در آپارتمانی با وجود دو محافظ مسلح به دام افتاد.

پلیس هرگز یک پرونده را به صورت سفارشی یا ویژه دنبال نمی‌کند

قنبری تأکید کرد: مقصود من از طرح این موضوع این است که در پیگیری پرونده‌ها تبعیضی نداریم پلیس هرگز یک پرونده را به صورت سفارشی یا ویژه دنبال نمی‌کند بلکه نیروی انتظامی تمام پرونده‌ها را بر مبنای وظیفه ذاتی و قانونی و با هدف کشف و ارتقای امنیت پیگیری و رسیدگی می‌کند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم افرادی در جامعه به القای ناامنی یا عدم وجود امنیت بپردازند، خاطرنشان کرد: وظیفه خود می‌دانیم با استفاده از شیوه‌های علمی، بهره‌گیری از به روز =ترین تجهیزات و امکانات در کنار به کارگیری نیروهای متخصص و زبده به سمت و سویی برویم که سرعت کشفیات افزایش یابد.

رئیس پلیس آگاهی در پاسخ به سؤالی مبنی بر ارتباط خاموشی معابر و بزرگراه‌ها در هفته‌های اخیر با افزایش سرقتها، عنوان کرد: در دی ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سرقتها 18 درصد افزایش داشته درحالیکه در 10 ماهه سال جاری میزان کل سرقتها افزایش 9 درصدی داشته است.

افزایش گشتهای آگاهی و انتظامی

قنبری ادامه داد: هر چند که خاموشی معابر و بزرگراه‌ها در افزایش سرقتها به ویژه سرقتهای خرد تأثیر دارد اما از زمان اعمال محدودیتهای کرونایی و با دستور فرمانده نیروی انتظامی  تردد اکیپهای گشت آگاهی و انتظامی در سطح شهرها به ویژه از ساعت 21 به بعد افزایش داشته است.

افزایش کیف‌قاپی

وی در پاسخ به سؤالی که آیا شاهد افزایش کیف‌قاپی و موبایل‌قاپی در بازه زمانی 10 ماهه سال جاری هستیم یا خیر؟ عنوان کرد: در موضوع کیف‌قاپی و موبایل‌قاپی نیازمند این هستیم که مردم "خودکنترلی" را افزایش دهند به هر حال در بازه زمانی اشاره شده میزان کیف‌قاپی رشد 12 درصدی داشته است، درحالیکه در بازه زمانی اشاره شده میزان کشفیات کیف‌قاپی رشد 18 درصدی داشته است.

این مقام انتظامی درباره دخالت پلیس برای ارتقاء ایمنی خودروها عنوان کرد: مذاکراتمان با شرکتهای خودروسازی در زمینه ارتقاء ایمنی خودروها در حال انجام است و در آیتمهایی نیز این موضوع محقق شده؛ جلسات متعددی با خودروسازان داشته‌ایم تا با راه‌اندازی سامانه‌هایی در رابطه با ردیابی قطعات همکاری با پلیس آگاهی و سایر سازوکارها بتوانیم ایمنی خودروها را افزایش دهیم، به هر حال مذاکرات و پیگیری‌ها در حال انجام است.

قنبری درباره چگونگی تکمیل بانک اطلاعاتی مجرمان عنوان کرد: 67 درصد کشفیات پلیس آگاهی از طریق اشراف اطلاعاتی و بهره‌مندی از سامانه‌های این پلیس روی می‌دهد و بانک اطلاعاتی مجرمان را نیز تکمیل کرده‌ایم.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/