لزوم شفافیت مالی در بخش های درمانی و دارویی هلال احمر

لزوم شفافیت مالی در بخش های درمانی و دارویی هلال احمر
شناسه خبـر : ۶۴۹۸۷ چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۰

رئیس جمعیت هلال احمر خواستار ایجاد شفافیت لازم در حوزه مالی معاونت بهداشت و درمان و تقویت خدمات دهی ها شد.

به گزارش موج خبر، کریم همتی در بازدید از معاونت بهداشت، درمان توانبخشی هلال احمر از زحمات و تلاش‌های همه کارکنان این معاونت تقدیر کرد و گفت: درمان و توانبخشی کاری بسیار ارزشمند در کشور محسوب می‌شود و با توجه به سوابقی که هلال‌احمر در زمینه درمان و توانبخشی دارد، با ورود قوی‌تر در این حوزه، نام آن بلندآوازه‌تر از قبل به گوش مردم خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: هلال احمر با توجه به ظرفیت نیروی انسانی، شبکه گسترده و امکانات کافی که در اختیار دارد، برای برعهده گرفتن کل خدمات توانبخشی کشور، توانایی و قابلیت دارد اما پیگیری لازم در این زمینه انجام نشده است.

همتی در ادامه با اشاره به تنگناهای مالی موجود در کشور، خروجی تلاش‌های انجام شده در حوزه معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در هلال احمر کار سیاسی نباید انجام شود و برای هلال احمری‌ها فرقی نمی‌کند چه کسی در آینده رئیس جمهور کشور شود. در این جایگاه تنها با همدلی می‌توانیم به مردم، خدمت شایسته ارائه دهیم.

رئیس جمعیت هلال احمر خواستار نظارت قوی‌تر و دقیق‌تر معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت بر مراکز درمانی هلال احمر چه در داخل و چه در خارج کشور شد و اظهار کرد: هیچ مرکز درمانی وابسته به جمعیت مستقل نیست و تمام مراکز باید تحت نظارت و بازرسی دقیق قرار گیرند. هیچ حوزه‌ای از هلال احمر نیز نباید از بعد نظارتی در حوزه درمان اختلال ایجاد کند؛ نظارت در این حوزه باید جامع، کامل، سیستماتیک و منظم باشد.

همتی با اشاره به اینکه اعتبار عمده‌ای که برای تقویت کل سیستم توانبخشی هلال احمر لازم است، نه در حال حاضر و نه در دولت بعدی وجود ندارد، تمرکز و دیدگاه کلی جمعیت هلال احمر در حوزه درمان و توانبخشی را بر تقویت حوزه‌های مراکز جامع توانبخشی، داروخانه‌ها، کلینیک‌های داخل و خارج و … دانست.

وی به سفر خود به سه کشور آفریقایی و بازدید از روند فعالیت مراکز درمانی هلال احمر ایران در این کشورها نیز اشاره کرد و افزود: جمعیت‌های ملی ساحل عاج و غنا خواستار دریافت خدمات درمانی و دارویی از هلال احمر ایران هستند و تقویت این مراکز و افزایش درآمد هلال احمر از این منابع، هیچ منافاتی با اهداف نظام و اهداف جمعیت هلال احمر ندارد اما لازم است نظارت بیشتری بر فعالیت این مراکز وجود داشته باشد و مدیران معاونت بهداشت و درمان باید در جریان ریز امور مراکز درمانی هلال احمر باشند. همچنین نماینده‌هایی که به عنوان مسئول این مراکز از سوی هلال احمر معرفی می‌شوند، افرادی متعهد، خودساخته، پاکدست و پاکدامن بوده و از اخلاق حرفه‌ای نیز صیانت کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین خواستار تقویت فعالیت و خدمات دهی داروخانه‌ها و تجهیزات دارویی در معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی، ارتباط مستمر حوزه درمان با حوزه حراست و حوزه مالی و همچنین ایجاد شفافیت لازم در حوزه مالی این معاونت شد و تاکید کرد: این حوزه برای ما بسیار ارزشمند است و تلاش می‌کنیم تا حوزه را تقویت کرده و توسعه دهیم.

همتی از برگزاری همایش‌های علمی به منظور بررسی جایگاه خدمات توانبخشی هلال احمر در کشور و بررسی وضعیت موجود هلال احمر در این حوزه نیز حمایت و تاکید کرد: در مدت زمان خدمت در هلال احمر، از تقویت حوزه درمان؛ ارسال دارو به مراکز درمانی خارج کشور، توریسم درمانی، تقویت بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و … حمایت خواهم کرد و فعالیت هیچ مرکز درمانی متوقف نخواهد شد تا بتوانیم خدمات شایسته ای به مردم ارائه دهیم.