خسارت ۱۵ میلیارد تومانی کرونا به صنایع دستی لرستان؛ هنرمندان در نمایشگاه مجازی ثبت نام کنند

خسارت ۱۵ میلیارد تومانی کرونا به صنایع دستی لرستان؛ هنرمندان در نمایشگاه مجازی ثبت نام کنند
شناسه خبـر : ۴۳۶۲۶ پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۵:۲۹

 معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی لرستان با بیان اینکه کرونا تاکنون ۱۵ میلیارد تومان به حوزه صنایع دستی لرستان خسارت زده است گفت: نخستین نمایشگاه مجازی صنایع دستی به صورت رایگان در سطح کشور راه‌اندازی شده است.

 

افشین بابا حسینی اظهارداشت: نخستین نمایشگاه مجازی صنایع دستی به صورت رایگان در سطح کشور راه‌اندازی شده است و تاکنون 45 هنرمند لرستانی نیز در این نمایشگاه ثبت نام و تصاویر محصولات خود را بارگذاری کرده‌اند.

وی با بیان اینکه نمایشگاه مذکور در سالروز ولادت پیامبر  اکرم (ص) راه‌اندازی شده است افزود: فعالیت در این نمایشگاه مجازی همچنان ادامه دارد و افرادی که تمایل دارند می‌توانند ثبت نام خود را انجام دهند، اگر این امکان وجود داشته باشد فعالیت این نمایشگاه تا پایان سال ادامه پیدا می‌کند.

 معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی لرستان عنوان کرد: بستر فعالیت در نمایشگاه مجازی صنایع دستی با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کانون ایران‌گردی، جهانگردی و استارت آپ‌های فعال در این حوزه فراهم شده است و هنرمندان بدون محدودیت تعداد نفرات و تعداد آثار می‌توانند از این پنل خاصی که برای آنها تعریف شده استفاده و کالاهای خود را بارگذاری کنند.

وی بیان کرد: در این نمایشگاه مجازی هم به صورت کشوری و هم لینک‌هایی که توسط شورای جهانی صنایع دستی طراحی شده، افراد در بقیه نقاط دنیا نیز می‌توانند به این سایت (www.tafrihati.com) مراجعه کنند و محصولی که مد نظرشان است با آدرس و مشخصاتی که وجود دارد سفارش دهند.

بابا حسینی گفت: در راستای حمایت از تولید کنندگان حوزه صنایع دستی، تفاهم نامه همکاری در سطح وزارتخانه و همچنین استان با اداره پست منعقد شده است که هنرمندان صنایع دستی  که بخواهند محصولات خود را از طریق پست پیشتاز بفرستند با توجه به شیوع کرونا و عدم مراجعه حضوری و فروش مستقیم از 30 درصد تخفیف پست پیشتاز استفاده کنند.

وی تصریح کرد: افرادی که در روستاها و خارج از نقاط شهری سکونت دارند نیز می‌توانند با مراجعه به سامانه «کارا» نسبت به دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی روستایی و عشایری اقدام کنند، اکنون سایت باز است و متقاضیانی که چه به صورت مشاغل خرد و خانگی و چه به صورت کارگاه بزرگ فعالیت دارند می‌توانند در این سایت ثبت نام و از تسهیلات با نرخ چهار درصد استفاده کنند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی لرستان خاطرنشان کرد: درخواست متقاضیان روستایی پس از تایید در کارگروه تسهیلاتی، وام آنها با همکاری صندوق کار آفرینی امید پرداخت می‌شود.

وی اظهارداشت: همچنین بر اساس تفاهم نامه‌ای که بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و بانک  گردشگری کشور بسته شده است افرادی‌که مجوزهای رسمی صنایع دستی دارند یعنی پروانه تولید انفرادی یا پروانه تولید کارگاهی و یا مجوز تاسیس کارگاه دارند می‌توانند در سامانه و کانال‌هایی که ما فرم‌های طرح‌های توجیهی را بارگذاری کرده‌ایم مراجعه و طرح‌های توجیهی را دانلود کنند.

 بابا حسینی افزود: فرم‌های مذکور باید به صورت تایپ شده پُر و تحویل معاونت صنایع دستی استان شود که در کارگروه معاونت صنایع دستی استان بررسی لازم انجام و پس از تایید به وزارتخانه ارسال می‌شود و در آنجا نیز برای کارگاه‌های کوچک تا سقف 100 میلیون تومان و برای کارگاه‌های بزرگ تا سقف 500 میلیون تومان تسهیلاتی با ضریب 6 درصد پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به آسیب کرونا به اقتصاد و بازار فروش حوزه صنایع دستی لرستان عنوان کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده در اسفند ماه سال 98 و هشت ماهه امسال در مجموع 15 میلیارد تومان ضرر و زیان به تولید کنندگان صنایع دستی، بخش تهیه و توزیع مواد اولیه صنایع دستی، فروشگاه‌های بخش خصوصی، بازارچه‌های نوروزی و صنایع دستی و همچنین جشنواره و نمایشگاه‌هایی که بنا بود در فصل گردشگری بهار و تابستان برگزار شود، وارد شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث فرهنگی لرستان بیان کرد: در بحث پرداخت تسهیلات کرونا به تولید کنندگان عرصه صنایع دستی، آن قسمتی که باید انجام می‌شد انجام شد و احتمال دارد با توجه به فراگیری شیوع این ویروس تسهیلات جدیدی اتفاق بیفتد که ما نیز آمادگی داریم که با شروع پرداخت تسهیلات به هر تعداد هنرمند که وجود دارد تسهیلات ارائه دهیم.

تسنیم

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir