بکارگیری نیروی کار خارجی غیر مجاز ممنوع؛ ۱۱۸ تبعه خارجی از کارگاه‌های لرستان اخراج شدند

از آنجا که اشتغال اتباع بیگانه فاقد مجوز ممنوع است با بازرسی از ۸۲۱ کارگاه در لرستان ۱۱۸ تبعه خارجی شناسایی و اخراج شدند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، بکارگیری غیرمجاز اتباع خارجی در رشته‌‎های شغلی مختلف مساوی با از بین رفتن فرصت‌های اشتغال برای کارجویان، فارغ التحصیلان و نیروهای داخلی است و این موضوع طی سال‌های اخیر به یک معضل جدی در بازار کار ایران تبدیل شده و این در حالیست که کارفرمایانی که اتباع خارجی فاقد پروانه اشتغال را بکارگیری می‌کنند بر اساس ماده 11 بند (ج) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، بابت هر روز اشتغال غیرمجاز پنج برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه  و در صورت تکرار تخلف، جریمه دو برابر می‌شود.

مسائلی از جمله کار بیشتر، مزد کمتر، بیمه نکردن، عدم نیاز به دریافت عیدی، پاداش و مرخصی سبب شده تا برخی از کارفرمایان به جای بکارگیری نیروهای داخلی به سمت نیروهای خارجی رغبت پیدا کنند.

بکارگیری نیروی غیر مجاز خارجی در جای جای کشور دیده می‌شود و استان لرستان نیز که همواره صدرنشین آمار بیکاری بوده از این قصیه مستثنی نیست و به گفته علی آشتاب مدیرکل، تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان امسال 118 تبعه غیر مجاز خارجی که در واحدهای تولیدی لرستان اشتغال داشته‌اند شناسایی و اخراج شده‌اند.

به گفته آشتاب شناسایی این 118 نفر  نتیجه بازرسی از 851 کارگاه مشمول قانون کار در لرستان بوده که 92 بازرسی آن در قالب گشت‌های مشترک شناسایی و برخورد با اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی با حضور نماینده فرمانداری و نیروی انتظامی و سایر دستگاههای اجرایی انجام گرفته است.

مدیرکل، تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به معضل بیکاری در لرستان مطرح کرده که اهمیت استفاده از جوانان در فرصت‌های شغلی، شناسایی و اخراج اتباع بیگانه غیر مجاز از محیط های کاری در دستور کار قرار دارد و با کارفرمایانی که مرتکب این جرم شوند به شدت برخورد می‌شود.

وی سپس عنوان می‌کند: براساس ماده 120 و 181 قانون کار، به کارگیری اتباع بیگانه فاقد مجوز کار در هر شغلی جرم محسوب می‌شود که در این راستا 13 کارفرمایی که قانون را نادیده گرفته بودند ضمن ابلاغ برگ جریمه به مراجع قضایی معرفی شدند.

آشتاب به لزوم توانمندسازی نیروی کار ایرانی از طریق آموزش تاکید و بیان کرده است:  با اخراج این 118 تبعه خارجی، 96 نفر از نیروهای داخلی جایگزین این افراد شده‌اند.

انتهای پیام/642/ز

مخابرات