۱۱۸ نیروی کار اتباع خارجی غیرمجاز در لرستان شناسایی شد

ایسنا/لرستان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۱۱۸ تبعه غیرمجاز خارجی امسال در واحدهای تولیدی استان شناسایی و اخراج شدند.

علی آشتاب  با اشاره به اهمیت شناسایی و جلوگیری از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع بیگانه غیر مجاز اظهار کرد:‌ در این راستا ۸۵۱ مورد بازرسی از کارگاه‌های مشمول قانون  کار استان در خصوص اتباع صورت گرفته که ۹۲ بازرسی آن در قالب گشت‌های مشترک شناسایی و برخورد با اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی با حضور نماینده فرمانداری و نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌های اجرای ذیربط صورت گرفته است که منجر به شناسایی  ۱۱۸ نفر تبعه غیرمجاز شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با اشاره به همکاری نیروی انتظامی در اخراج این افراد از کشور بیان کرد: با توجه به معضل بیکاری در استان و اهمیت استفاده از جوانان در فرصت های شغلی، شناسایی و اخراج اتباع بیگانه غیر مجاز از محیط‌های کاری در دستور کار قرار دارد و با کارفرمایانی که مرتکب این جرم شوند به شدت برخورد خواهد شد.

وی تصریح کرد: به موجب ماده ۱۲۰ و ۱۸۱ قانون کار، بکارگیری اتباع بیگانه فاقد مجوز کار در هر شغلی جرم محسوب می‌شود که در این راستا  ۱۳ کارفرمایی که قانون را نادیده گرفته بودند ضمن ابلاغ برگ جریمه، به مراجع قضایی معرفی شدند.

آشتاب یادآور شد: واحدهای کشاورزی، صنعتی و خدماتی که اتباع بیگانه غیرمجاز به کار بگیرند به استناد بند (ج) ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ضمن معرفی به مراجع قضایی، بابت هر روز اشتغال غیرمجاز هر کارگر خارجی معادل پنج برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه خواهند شد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه توانمندسازی نیروی کار ایرانی از طریق آموزش و توانمندسازی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: در مجموع ۹۶ نفر جایگزین اتباع بیگانه در واحدهای کارگری استان شدند.

انتهای پیام

مخابرات