نصب ۱۳ ایستگاه شتاب نگار برخط و دیجیتال در لرستان

نصب ۱۳ ایستگاه شتاب نگار برخط و دیجیتال در لرستان
شناسه خبـر : ۱۱۹۲۵۵ سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۷

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه از سال‌ ۹۷ تا ۱۴۰۰ تعداد ۴ شتابنگار برخط و ۱۶ شتابناک دیجیتال نصب شده است، گفت: سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۰ ایستگاه شتاب نگار برخط و ۳ ایستگاه شتابناک دیجیتال نصب شده است.

گودرز بابا عباسی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار موج خبر با اشاره به اینکه ۳۳ ایستگاه شتاب نگار در سطح استان توسط وزارت راه و شهرسازی در استان نصب شده است، عنوان کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی و همچنین قرار گرفتن استان لرستان در مجاورت ابر گسله زاگرس و گسل دورود این استان در پهنه‌بندی خطر زمین لرزه‌ای در سطح ایران در گروه خطر نسبی زیاد قرار گرفته است.

وی افزود: بنابراین و با توجه به ضوابط اجرایی آیین نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله مطابق استاندارد ۲۸۰۰ و لزوم برنامه‌ریزی در خصوص مقاوم سازی و برنامه‌ریزی‌های مدیریتی در این خصوص الزامی به نظر می‌رسد.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی لرستان گفت: با اجرای مقاوم سازی و رعایت اصول مهندسی استاندارد در مناطق پر خطر ضمن افزایش ایمنی ؛ خسارات جانی و مالی به حداقل می‌رسد.

باباعباسی بیان کرد: در این راستا مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی شبکه شتاب‌نگاری لرزه‌ای در سطح کشور مرجع مهمی در طراحی سازه‌های مقاوم و مدیریت بحران و زلزله در سطح کشور است.

وی عنوان کرد: با توجه به وقوع زلزله‌های نسبتا شدید در سال‌های اخیر اداره کل راه و شهرسازی لرستان با همکاری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی اقدام به نصب و راه اندازی ۳۳ ایستگاه شتاب نگار کرده که از این تعداد ۱۴ ایستگاه شتاب نگار برخط و ۱۹ ایستگاه شتاب نگار دیجیتال نصب شده است.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه از سال‌ ۹۷ تا ۱۴۰۰ تعداد ۴ شتابنگار برخط و ۱۶ شتابناک دیجیتال نصب شده است، گفت: سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۰ ایستگاه شتاب نگار برخط و ۳ ایستگاه شتابناک دیجیتال نصب شده است.

باباعباسی بیان کرد: دستگاه‌های برخط در شهرستان‌های خرم‌آباد، بروجرد ، دورود، الشتر ، الیگودرز ، کوهدشت ، پل‌دختر ، دوره چگنی، نورآباد، معمولان ، اشترینان ، چالانچولان و سپیدشت نصب شده است.

وی افزود: دستگاه‌های دیجیتال در الیگودرز ، ازنا، چالانچولان، زاغه ، بیرانشهر ، سراب زارم بروجرد ، درب آستانه بروجرد ، ویسیان ،ژیریان سلسله ، چغابل ، شول آباد ، نورآباد ،پل‌دختر ، فیروزآباد ،چمشک، کمندان ازنا ، مومن آباد ، خرم‌‌آباد و سد بختیاری نصب شده است.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی لرستان گفت: در حال پیگیری هستیم برای تکمیل ایستگاه‌های مورد نیاز استان تا پس از آماده شدن زیر ساخت نصب شتاب نگار در مناطق چغابل ، گراب ، کوهنانی، درب گنبد ، پاعلم، چمن سلطان ، شاپورآباد ، کاغه ورود، ویسیان ، برخوردار ، هفت چشمه نیز انجام شود.

به گفته بابا عباسی این دستگاه‌ها قابلیت ارتباط از طریق دو سیم کارت همراه اول و ایرانسل را دارا هستند، همچنین از طریق یک ip اختصاصی امکان ارتباط وجود دارد.

وی بیان کرد: حساسیت این دستگاه تا چهار برابر شتاب ثقل زمین را می‌تواند ثبت کند، سطح نویز آن بسیار پایین است و قابلیت استفاده در سامانه هشدار سریع و پاسخ سریع را دارد.

انتهای پیام/

منبع خبر:فارس

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir