آزمایش بالینی داروی امیدبخش کرونا شکست خورد؟

آزمایش بالینی داروی امیدبخش کرونا شکست خورد؟
شناسه خبـر : ۱۱۸۱۳ جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰

نتایج مقدماتی آزمایش بالینی داروی امیدبخش ضد ویروسی «رِمدِسیویر» که برای مدت کوتاهی روی سایت سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت، بی‌تاثیر بودن آن را نشان می‌دهد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از یورونیوز، نشریه فایننشال تایمز نوشت: چکیده نتایج کارآزمایی بالینی داروی «رِمدِسیویر» ساخت شرکت آمریکایی «گلیاد ساینسز» در چین  که بی‌تاثیر بودن آن را نشان می‌داد، روی وب‌سایت سازمان جهانی بهداشت منتشر شد، اما دقایقی پس از انتشار از روی سایت برداشته شد.

 پژوهش‌های بالینی اخیر نتایج اولیه مداوای مبتلایان به ویروس تازهٔ کرونا با «رِمدِسیویر» را امیدبخش اعلام کرده بود. رِمدِسیویر یکی از نخستین داروهایی بود که برای درمان کووید-۱۹ پیشنهاد شد.

  • کشف خواص ضد کرونایی یک داروی تجربی| چطور رمدسیویر بر ضد ویروس کرونا عمل می‌کند

  • نتایج ابتدایی آزمایش داروی تجربی رمدسیویر روی مبتلایان کرونا اعلام شد

شرکت گیلئاد برای سنجش تاثیربخشی «رِمدِسیویر» بر موارد حاد بیماری کووید-۱۹ پژوهشی را بر روی ۲۴۰۰ نفر در ۱۵۲ مرکز درمانی در سراسر دنیا آغاز کرده بود. همچنین گفته شده بود که ۱۶۰۰ بیمار در ۱۶۹ مرکز درمانی نیز در پژوهش این شرکت آمریکایی دربارهٔ تأثیربخشی این دارو روی موارد غیر حاد بیماری شرکت کرده‌اند.

  • آمریکا آزمایش یک داروی تجربی را برای درمان عفونت ویروس کورونا آغاز می‌کند

نتیجه منفی کارآزمایی‌های بالینی این دارو بر روی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در چین همچنین در حالی منتشر شده است که بسیاری در سراسر جهان در انتظار نتایج تکمیلی درمانِ آزمایشی بیماران مبتلا به کرونا با این دارو بودند.

فاینانشیال‌تایمز در گزارش خود به بخشی از این نتایج که در وب‌سایت سازمان جهانی بهداشت منتشر شد، اشاره کرده است: «رِمدِسیویر حال بیماران را بهبود نمی‌بخشد و تاثیری بر کاهش میزان ویروس بیماری‌زا در گردش خون انسان ندارد.»

سازمان جهانی بهداشت به یک وب‌سایت تخصصی استات (Stat) که این نتایج را بازانتشار داده است،  گفته است نتایج کارآزمایی بالینی دارو به اشتباه و پیش از ارزیابی کمیته کارشناسی روی وب‌سایت این سازمان منتشر شده بود.

نکته دیگری که در این نتایج آمده است، مشاهده عوارض جانبی «مهم و جدی» هنگام استفاده از این دارو است که پژوهشگران را مجبور کرد تا استفاده از رِمدِسیویر را برای درمان ۱۸ بیمار شرکت کننده در کارآزمایی بالینی متوقف کنند.

داروی «رِمدِسیویر» در اصل برای درمان بیماری ویروسی ابولا و عفونت‌های ویروس ماربورگ ساخته شده بود، اما در درمان این بیماری‌ها موفقیتی نداشت.

منبع خبر: همشهری آنلاین

شرایط تبلیغات