از بین رفتن زمین های حاصلخیز و مرطوب کشاورزی از آثار کمبود آب است

از بین رفتن زمین های حاصلخیز و مرطوب کشاورزی از آثار کمبود آب است
شناسه خبـر : ۱۱۸۰۷۰ جمعه ۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۰

 مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت : از بین رفتن زمین های حاصلخیز و مرطوب کشاورزی از آثار کمبود آب است

به گزارشموج خبر لرستان،داریوش حسن نژاد با بیان این مطلب که این روزها مسئله کمبود آب در سراسر جهان به بحرانی عمومی تبدیل شده است، افزود : کم آبی گریبان نیمی از جمعیت جهان را گرفته است، سرانه منابع جهانی آب با رشد جمعیت و گسترش منابع در حال کاهش است .

وی افزود : کمبود آب و بحث تنش آبی در هر استان و شهری مطرح میشود و خطر کم آبی و خشکسالی کشورمان را تهدید میکند. موثرترین راه، مدیریت مصرف و صرفه جویی آب توسط همه مردم میباشد .

حسن نژاد با اشاره به این که صرفه جویی در مصرف آب فقط معضل ایران نیست، خاطر نشان کرد : اقدام برای صرفه جویی در مصرف آب نه تنها باعث کاهش هزینه می شود بلکه برای کشور و نسل آینده نیز مفید خواهد بود.شاید اگر بدانیم که نبود آب چه آسیب های جدی به محیط زیست و البته زندگی ما وارد می کند بیشتر دلمان به حال آب می سوزد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان در ادامه با بیان اینکه یکی از آثار کمبود آب از بین رفتن زمین های حاصلخیز و مرطوب است، در رابطه با مصرف آب در بخشهای مختلف یادآور شد : از ۹۳ میلیارد مترمکعب آب مصرفی کشور، ۸۶ میلیارد مترمکعب آن در بخش کشاورزی و ۷ میلیارد مترمکعب در بخش صنعت و شرب مصرف میشود، این میزان مصرف آب در بخش کشاورزی نیازمند انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از هدر رفت و صرفه جویی آب در بخش کشاورزی است.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان افزود : در کشور هدر رفت آب بین ۲۸ تا ۳۰درصد است که بیشتر از میانگین جهانی بوده و این درحالی است که این مقدار در دنیا بین ۹ تا ۱۲ درصد گزارش شده است .

حسن‌نژاد گفت : برای صرفه جویی در بخش کشاورزی استفاده از روش های آبیاری نوین، آبیاری زیر سطحی، آبیاری قطره ای، کشت گلخانه‌ای، جلوگیری از هدر رفت آب، حذف روش های آبیاری غرقابی، افزایش بهره‌وری و حذف شجاعانه محصولات کشاورزی پر آب بر می‌تواند ما را در ذخیره آب و حل بحران یاری نماید

46

منبع خبر:خبرآنلاین

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir