از آبرسانی به ۱۲۵ روستا تا ساخت ۵۰۰ خانه توسط بسیج/ روستاهای دلفان و سلسله روی ریل پیشرفت

از آبرسانی به ۱۲۵ روستا تا ساخت  ۵۰۰ خانه توسط بسیج/ روستاهای دلفان و سلسله روی ریل پیشرفت
شناسه خبـر : ۱۱۸۰۶۹ جمعه ۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۹

محرومیت روستاهای دلفان بارها و بارها از سوی رسانه‌های مختلف انعکاس داده شده روستاهایی که حتی از نعمت آب آشامیدنی هم بهره‌مند نبودند، اما کارجهادی بسیج سازندگی در راستای محرومیت زدایی باعث شده که روستاهای دلفان و سلسله روی ریل پیشرفت و توسعه قرار بگیرند.

موج خبر لرستان، به همراه تعدادی از همکاران رسانه‌‌ای از برخی پروژه‌های در حال احداث توسط بسیج سازندگی در شهرستان دلفان و سلسله بازدیدی داشتیم.

در طول بازدید تلاش جوانانی که به قول خودشان ظرف یک سال گذشته کمتر از یک هفته مرخصی رفته بودند و همه هم و غمشان محرومیت زدایی از روستاهای محروم بود حس خوبی در ما ایجاد کرد.

فعالیت جهادی بسیج سازندگی در قالب آبرسانی و ساخت مسکن و دیگر فعالیت‌ها نه تنها رضایت روستاییان را به دنبال دارد، بلکه به گفته اهالی این روستاها باعث بازگشت جمعیت قابل توجهی از افرادی شده که در سال‌های گذشته روستاها را ترک کرده‌اند.

در این بازدید مشارکت و همکاری اهالی روستاها در اجرای پروژه‌های محرومیت زدایی در حوزه آبرسانی و مسکن قابل توجه بود، موضوعی که به گفته مسوول بسیج سازندگی لرستان صرفه‌جویی خوبی را به دنبال داشت.

فعالیت بسیج سازندگی در روستاهای محروم مصداق واقعی کار جهادی است، کاری که نه تنها پیشرفت و توسعه را در این روستاها به دنبال دارد بلکه امید و نشاط را هم بین اهالی ایجاد کرده است‌،

فعالیت جهادی بسیج سازندگی اما رهاورد دیگری هم داشته آن هم اعتماد مردم به نظام است، زیرا از نزدیک شاهد فعالیت جوانانی بودند که برای رضای خدا بدون اینکه منفعتی متوجه آنها باشد مشغول کار هستند.

 

حکایت کار جهادی حکایت افرادی است که بی وقفه به دنبال آبادانی و پیشرفت نقاط محروم هستند، فعالیت آنها در روستاهای دور افتاده در سرما و گرما الگو و تلنگر به مسوولانی است که همواره نبود اعتبار را بهانه‌ای برای کمبودها مطرح می‌کنند.

در بازدید از پروژه‌های بسیج سازندگی که بخش مهمی از آنها شامل آبرسانی به روستاها در قالب قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) است، مسوول بسیج سازندگی استان توضیحاتی را مطرح کرد.

جهاد آبرسانی به ۱۲۵ روستا 

احسان جهان‌بخش در حاشیه این بازدید‌ها اظهارکرد: یکی از پروژه‌های مهمی که در دستور کار بسیج سازندگی و در قالب قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) قراردارد آب رسانی به ۱۲۵ روستا در سطح استان است.

 

وی افزود: پروژه جهاد آب رسانی به روستاهای استان با اعتباری ۴۲۵ میلیارد تومان و به طول ۵۳۵ کیلومتر اواخر سال گذشته شروع شد.

مسوول سازمان بسیج سازندگی لرستان گفت: در جهاد آبرسانی ۱۰ حلقه چاه و ۶۱ مخزن در سطح استان احداث می‌شود ، امیدواریم در دهه فجر شاهد بهره‌برداری از پروژه‌های آبرسانی باشیم.

ساخت ۷۰ کیلومتر کانال آب بر

جهانبخش به احداث کانال آب بر کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: سال ۹۹ و ۱۴۰۰، نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان از سوی دولت برای احداث ۱۵ کیلومتر کانال کشاورزی اختصاص پیدا کرده است، اما شیوه‌ای که از سوی بسیج سازندگی در دستور کار قرار گرفته مشارکت مردم در اجرای پروژه‌ها است.

وی عنوان کرد: قرار بود با ۱۵ میلیارد تومان، ۱۵ کیلومتر کانال کشاورزی را در استان احداث کنیم، اما بسیج سازندگی با صرفه‌جویی با همین اعتبار ۷۰ کیلومتر کانال کشاورزی را طی دو سال اجرایی کرد.

مسوول بسیج سازندگی لرستان خاطرنشان کرد: موضوعی که ما در اجرای پروژه‌ها مد نظر قرار داده‌ایم صرفه جویی مالی است، البته اینطور نیست که نسبت به کیفیت پروژه‌ها بی‌تفاوت باشیم.

فعالیت ۷۵۰ صندوق قرض‌الحسنه 

جهانبخش در بخش دیگری از صحبت‌های خود به فعالیت اقتصادی گرو‌ه‌های جهادی نیز اشاره کرد و گفت: فعالیت این گروه‌ها در راستای ایجاد اشتغال است، در واقع اقتصاد مقاومتی و رونق تولیدات داخلی مد نظر گروه‌های اقتصادی است.

 

وی با بیان اینکه در سطح استان ۷۵۰ صندوق قرض الحسنه وجود دارد، عنوان کرد: سال ۹۹ صندوق‌های قرض الحسنه ۵۰۰ مورد بود، اما طی این دو سال به ۷۵۰ صندوق افزایش پیدا کرد، همچنین سرمایه این صندوق‌ها از ۲۵ میلیارد تومان، به ۳۰ میلیارد تومان رسیده است.

رییس بسیج سازندگی لرستان با اشاره به اینکه اعضای این صندوق‌ها بین ۳۰ تا ۵۰ نفر است، گفت: حساب صندوق‌های قرض الحسنه دو امضا دارد و این کار نظارت و رصد فعالیت آنها را آسان تر کرده است.

اولویت ما در صندوق اشتغال‌زایی است 

جهانبخش افزود: در همه شهرستان‌ها یک نفر تسهیل‌گر داریم که کارهای این صندوق‌ها را با بانک‌ها مورد پیگیری قرار می‌دهد، نکته قابل توجه اینکه ظرفیت‌های هر شهرستان برای سرمایه‌گذار را در این راستا شناسایی و با ارتباطی که با بانک‌ها گرفته‌ایم، علاوه بر موجودی صندوق، دو برابر آن هم را از بانک‌ها اعتبار گرفته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد طرح‌های قابل اجرا صندوق در حوزه ایجاد اشتغال است، البته صندوق در حوزه معیشت و تامین جهیزیه نیز فعالیت‌هایی دارد.

ساخت ۵۰۰ واحد برای مددجویان

رییس بسیج سازندگی لرستان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه یکی دیگر از عرصه‌های بسیج سازندگی ساخت مسکن مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و محرومین است، عنوان کرد: سال ۹۷، ساخت ۵۰۰ واحد به بسیج سازندگی ابلاغ شد که تا پایان سال همه آنها تکمیل و تحویل مددجویان شد.

 

وی افزود: بعد از تکمیل ۵۰۰ واحد قرار بود کمیته امداد ۳۰۰ واحد را ابلاغ کند، دو ماه پیش ۲۴۵ واحد به بسیج سازندگی ابلاغ شد که ۱۸۰ واحد آن مربوط به شهرستان دلفان است.

رییس بسیج سازندگی لرستان گفت: ظرف این دو ماه فونداسیون ۹۸ درصد واحد‌ها اجرا شد، همچنین اسکلت و سقف چند واحد نیز انجام شد.

جهانبخش تاکید کرد: ارتقا مقاوم سازی و استحکام بخشی سازه‌ها جزو‌ اولویت‌های ما است.

 

وی در پایان صحبت‌های خود با بیان اینکه اعتبار مرحله اول ساخت این واحد‌های مسکونی پرداخت شده است، گفت: منتظر هستیم که کمیته امداد اعتبار مرحله دوم را پرداخت کند تا اسکلت و سقف بقیه واحدها را قبل از شروع فصل زمستان انجام بدهیم.

انتهای پیام/

منبع خبر:فارس

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir