کارگزار بورس مطرح کرد:

اثر عرضه سهام دولتی ۱۸ شرکت بر شاخص و روند معاملات + عامل رکود بورس

اثر عرضه سهام دولتی ۱۸ شرکت بر شاخص و روند معاملات + عامل رکود بورس
شناسه خبـر : ۱۱۵۰۹ پنجشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰

مدیرعامل یک شرکت کارگزاری با اشاره به اثر عرضه سهام دولت در ۱۸ شرکت مهم بر شاخص و روند معاملات، عامل رکود بورس در دراز مدت را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، قنبر عباسی مدیرعامل کارگزاری بانک خاورمیانه با اشاره به عرضه سهام دولت در 18 شرکت مهم در بورس به سنا گفت: عرضه سهام دولتی باعث استحکام و عمیق تر شدن بازار سرمایه می شود و قطعا سهم های بزرگ در روند معاملات و نوسان شاخص تاثیرگذار هستند. تزریق مالی که در برابر عرضه های دولتی صورت می گیرد باید در زیرساخت های آن شرکت ها استفاده شود تا موجب توسعه آنها شود به ویژه شرکت های دولتی که  وضعیت مالی مناسبی ندارند با حضور در بورس می توانند تامین مالی خوبی داشته باشند.

وی افزود: طی چند ماه اخیر میزان قابل توجهی پول به بازار سرمایه تزریق شده و سهامداران جدیدی به این بازار ورود کرده اند اما اگر مدیریت صحیحی برای معاملات و نقدینگی اعمال نشود قطعا باعث خروج تدریجی پول از بازار می شود و بورس روند معکوس در پیش می‌گیرد.

این کارگزار بورس درخصوص اینکه چرا قبلا عرضه های دولتی چندان در بازار اتفاق نمی افتاد، توضیح داد: ساختار سیستم دولتی بسیار پیچیده و کند بوده و تصمیم‌گیری در واگذاری یا قیمت گذاری زمان بر است. از طرفی طی چند سال اخیر چنین حجم نقدینگی در بورس وجود نداشته و هیچ کس فکر نمی‌کرد در یک روز ۷.۲ هزار میلیارد تومان تامین مالی صورت بگیرد بنابراین این عرضه نشان داد دولت تاکنون فرصت های زیادی را از دست داده است.

عباسی ادامه داد: جذب پول در بازار مهم است اما شرکت های دولتی باید بدانند خصوصی سازی باید به درستی انجام بگیرد و مدیریت به سمت بنگاه های خصوصی برود در غیر این صورت در دراز مدت باعث رکود بازار سرمایه می شود. این بازار برای بسیاری از افراد هنوز ناشناخته است و سهامداران تازه وارد بهتر است از طریق صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های سبدگردان و مشاورین سرمایه گذاری وارد بورس شوند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

انتهای پیام

منبع خبر: بورس پرس

شرایط تبلیغات