سرپرست انتقال خون لرستان: بانوان مروجان فرهنگ اهدای خون در خانواده هستند

سرپرست انتقال خون لرستان: بانوان مروجان فرهنگ اهدای خون در خانواده هستند
شناسه خبـر : ۱۱۳۸۱۳ یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲

خرم‌آباد - سرپرست انتقال خون لرستان گفت: بانوان مروجان فرهنگ اهدای خون در خانواده هستند می‌توانند این فرهنگ را در جامعه گسترش دهند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی انتقال خون لرستان علی سوری در کارگاه آموزشی ترویج فرهنگ اهدای خون اظهار کرد: از سال ۲۰۱۳ تاکنون، خون به عنوان یک دارو محسوب می‌شود و بیماران زیادی وجود دارند که اساسا درمان آنها با خون است. 

وی ضمن تاکید بر افزایش مشارکت مردم استان در اهدای خون افزود: قرارگیری در کریدور تصادفات، افزایش هرم جمعیتی، افزایش بیماری های کنسری و نیاز به پلاکت و همچنین قرار گیری استان در حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله از جمله موارد اهمیت مشارکت بالای مردم استان در اهدای خون است. 

وی با اشاره به اهمیت اهدای خون در بانوان استان عنوان کرد: با توجه به اینکه خود مراقبتی در بانوان بیشتر است به طور یقین خون سالمتری دارند اما متاسفانه علی رغم اینکه نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند تنها پنج تا هفت درصد اهدا کنند خون در کشور بانوان هستند. 

وی با بیان اینکه باورهای غلط مانع اهدای خون بانوان شده است بیان کرد: بانوان نیمی از جامعه انسانی هستند که نمی‌توان توانایی و استعداد آن‌ها را در اهدای خون نادیده گرفت، شرایط عمومی اهدای خون مانند سن، وزن، فشار خون، درجه حرارت و نبض در زنان تفاوتی با مردان ندارد.

سوری گفت: برخی جوامع اهدای خون را یک کار مردانه می‌پندارند، در حالی‌که زنان یکی از جمعیت‌های سالم و مناسب برای اهدای خون هستند و می‌توانند جزو اهداکنندگان مستمر خون باشند ولی متاسفانه به دلیل باورهای غلطی که وجود دارد، زنان آمار بسیار پایین در اهدای خون دارند.

وی با بیان اینکه با اهدای خون بانوان، هر خانه یک پایگاه اهدای خون تصریح کرد: بانوان بهترین مروجین فرهنگ اهدای خون در خانواده و جامعه هستند و خانه‌ای که از نعمت حضور یک مادر یا دختر اهداکننده خون بهره‌مند باشد همانند یک پایگاه ترویج فرهنگ اهدای خون است.

منبع خبر:ایرنا

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir