اوضاع بازار لرستان پس از چند روز هیجان/ «نظارت» شاه‌بیت مطالبات!

اوضاع بازار لرستان پس از چند روز هیجان/ «نظارت» شاه‌بیت مطالبات!
شناسه خبـر : ۱۱۳۵۴۴ شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۵

پس از چند روز رفتار هیجانی در بازار لرستان وضعیت تا حدودی کنترل‌شده است؛ مشکل کمبود اقلام اساسی وجود ندارد اما مردم نگران تسری گرانی‌ها از ۴ قلم اعلامی به سایر کالاها هستند.

موج خبر : طرح حذف ارز ترجیحی و یارانه برخی کالاهای اساسی در کشور در دستور کار قرار گرفته است، با آغاز این طرح اقتصادی دولت، شاهد موج افزایشی تقاضای عمومی در برخی از فروشگاه‌ها و واحدهای صنفی عرضه کالاهای اساسی در لرستان و همچنین تشکیل صف‌های شلوغ خرید برخی کالاهای اساسی از جمله مرغ و روغن بودیم.

این وضعیت بازار، شرایط را برای برخی از سودجویان و دلالان فراهم کرد تا با احتکار کالا و در نهایت فروش کالاهای اساسی با چند برابر قیمت، موجب بر هم زدن تنظیم بازار استان در مقطعی شوند، موضوعی که با ورود جدی دستگاه‌های نظارتی، انتظامی و همچنین اطلاعات سپاه در شهرستان‌های مختلف با شکست مواجه شد.

مسئولان و متولیان امر در لرستان تاکید دارند که کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در استان ذخیره سازی شده است و به مرور وارد بازار و در سطح فروشگاه‌های زنجیره‌ای استان توزیع خواهد شد، همچنین دستگاه‌هایی مانند سپاه و نیروی انتظامی در چنین شرایطی به کمک دستگاه‌های اجرایی و نظارتی آمده اند و با همکاری لازم اقدام به کشف انبارهای احتکار کالاهای اساسی در سطح شهرستان‌های استان می‌کنند.

آنچه که مورد انتقاد شهروندان است، بالا بودن قیمت برخی از کالاهای اساسی مانند لبنیات، روغن و… در سطح برخی از فروشگاه‌ها و مغازه‌ها است که می‌طلبد دستگاه‌های نظارتی همچون تعزیرات حکومتی، سازمان صمت و همچنین اتاق اصناف برای برخورد با تخلفات ورود جدی تری داشته باشند و با گران فروشی و همچنین کم فروشی این کالاها برخورد قاطعی داشته باشند.

گوشت مرغ در بازار زیاد است اما گران شده است

یک عرضه کننده گوشت مرغ در بازار خرم آباد در گفت و گو با خبرنگار موج خبر با بیان اینکه گوشت مرغ در بازار زیاد است اما قیمت آن بالا رفته است اظهار داشت: در حال حاضر گوشت مرغ با قیمت ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه مرغ اشباع شده و در بازار زیاد است بیان داشت: صفی دیگر در بازار و مغازه‌ها وجود ندارد، هیچ مغازه‌ای در بازار و خیابان‌ها نیست که شلوغ باشد.

این عرضه کننده گوشت مرغ در بازار خرم آباد بیان داشت: ما دیگر در بازار کمبود مرغ نداریم.

اقلامی که مورد نیاز مردم بوده در فروشگاه موجود است

یکی از کارکنان فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خرم آباد نیز در گفت و گو با خبرنگار موج خبر اظهار داشت: اقلامی که مورد نیاز مردم بوده در فروشگاه موجود است.

وی با بیان اینکه در فروشگاه روغن، برنج و… داشته ایم و در بین خریداران توزیع شده است عنوان کرد: همچنین درخواست داده ایم که دوباره کالاهای اساسی به فروشگاه اختصاص پیدا کند که قرار است امروز شنبه کالاهای مورد نیاز در اختیار ما برای توزیع در بین مردم قرار داده شود.

این متصدی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خرم آباد با تاکید بر اینکه تمام اجناسی که ما در فروشگاه داریم با قیمت قدیم است و هیچ قیمت جدیدی نداریم ادامه داد: لبنیات نیز با قیمت قدیم در اختیار مردم قرار داده می‌شود.

کالاها با قیمت قدیم عرضه می‌شود

یکی دیگر از کارکنان فروشگاه‌های زنجیره‌ای در خرم آباد با بیان اینکه در فروشگاه عمده کالاهای اساسی مورد نیاز مانند برنج، روغن، لبنیات، تخم مرغ و… موجود است اظهار داشت: روز گذشته دولت کالاهای اساسی را با حضور نمایندگان سازمان جهاد کشاورزی و همچنین تعزیرات حکومتی در اختیار فروشگاه ما قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه کالاهای اساسی با نظارت دستگاه‌های متولی در بین مردم توزیع می‌شود عنوان کرد: فعلاً کالاهای عرضه شده در فروشگاه، بر اساس قیمت‌های قدیم است.

این متصدی فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرم آباد بیان داشت: کالاهای اساسی مورد نیاز در فروشگاه موجود است و قیمت‌ها نیز بر اساس روال قدیم است.

وی بیان داشت: در فروشگاه نه کمبود محصولات لبنی را داریم و نه افزایش قیمت‌ها را.

کشف انبارهای احتکار کالا در بروجرد

سرهنگ آیت دولتپور مسئول روابط عمومی و تبلیغات سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان نیز از کشف انبار احتکار کالا توسط سازمان اطلاعات سپاه شهرستان بروجرد خبر داد و گفت: برای جلوگیری از احتکار کالا و مبارزه با فساد اقتصادی سپاه تلاش کرده تا انبارهای احتکار کالاها را کشف کند.

وی تصریح کرد: با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) در اطلاعات سپاه شهرستان بروجرد انبار احتکار روغن، برنج و شکر کشف شد.

مسئول روابط عمومی و تبلیغات سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان یادآور شد: مقدار ۷۱ تُن کالای احتکار شده در این انبار کشف و با هماهنگی اداره تعزیرات حکومتی و جهاد کشاورزی در بین مردم توزیع شد.

سرهنگ آیت دولتپور همچنین از کشف یک انبار دیگر احتکار توسط سازمان اطلاعات سپاه شهرستان بروجرد خبر داد و گفت: با تلاش سربازان گمنام امام زمان در اطلاعات سپاه شهرستان بروجرد انبار احتکار روغن و برنج کشف شد.

وی بیان کرد: در راستای مبارزه با فساد اقتصادی و جلوگیری از احتکار کالا حساسیت سپاه بالا رفته و تلاش کرده تا انبارهای احتکار این کالاها را کشف کند.

مسئول روابط عمومی و تبلیغات سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان گفت: مقدار ۶ تُن برنج و روغن کشف شده در بروجرد با هماهنگی اداره تعزیرات و جهاد کشاورزی در بین مردم توزیع شد.

کشف ۲۴ تن انواع ارزاق عمومی احتکار شده در خرم‌آباد

سردار یحیی الهی فرمانده انتظامی لرستان نیز اظهار داشت: با تلاش مأموران پلیس امنیت عمومی ۲۴ تن انواع ارزاق عمومی احتکار شده به ارزش بیش از هشت میلیارد ریال در شهرستان خرم آباد کشف شد.

وی بیان داشت: در راستای طرح مبارزه با قاچاق کالا و احتکار ارزاق عمومی، مأموران پلیس امنیت عمومی لرستان از احتکار مقادیری انواع مواد غذایی توسط افراد سودجو مطلع شدند.

فرمانده انتظامی لرستان افزود: مأموران به همراه عوامل اداره صنعت و معدن و تجارت، تعزیرات و جهاد کشاورزی بلافاصله به محل‌های مورد نظر اعزام و در بازرسی از انبارهای مربوطه مقادیری انواع مواد غذایی شامل، هشت تن و ۵۰۰ کیلوگرم برنج، هفت تن و ۵۰۰ کیلوگرم گندم، دو تن و ۹۰۰ کیلوگرم شکر، پنج تن لوبیا چیتی و ۱۲ کیلوگرم روغن خوراکی احتکار شده کشف شد.

سردار الهی تصریح کرد: کارشناسان ارزش ارزاق عمومی کشف شده را بیش از هشت به میلیارد ریال برآورد کردند.

محتکر روغن در الیگودرز دستگیر شد

سرهنگ نصرت اله گراوند فرمانده انتظامی الیگودرز نیز اظهار داشت: مأموران پلیس اطلاعات با اقدامات تخصصی موفق به شناسایی و کشف مقادیر قابل توجهی روغن خوراکی در انباری در الیگودرز شدند.

وی افزود: در بازرسی از محل مورد نظر مقدار بیش از هشت تن روغن خوراکی جامد احتکار شده به ارزش بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال را کشف کردند.

فرمانده انتظامی الیگودرز در ادامه با اشاره به اینکه روغن‌ها در سامانه جامع ثبت نشده است تصریح کرد: متهم دستگیر شده به همراه پرونده متشکله برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شد.

سرهنگ گراوند از شهروندان درخواست کرد که به محض اطلاع از هر گونه فعالیت‌های اقتصادی غیر مجاز، مراتب را در اسرع وقت به پلیس ۱۱۰ گزارش کنند.

نبود کالا را تأیید نمی‌کنیم

بهرام ستاری معاون استاندار لرستان از ذخیره دو هزار و ۵۵۰ تن برنج در استان خبر داد و گفت: مصرف روزانه این کالا بین پنج تا شش تن بوده و ۶۰ تن نیز روغن ذخیره داریم که روزانه ۳.۵ تن مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ۵۰۰ تن مرغ منجمد نیز ذخیره داریم که وارد بازار نشده است، افزود: تمام مصرف روزانه ما بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ تن است که روز گذشته بین ۲۱۰ تا ۲۲۰ تن توزیع شد اما ناهماهنگی‌هایی در بازار صورت گرفت.

معاون استاندار لرستان با بیان اینکه نبود کالا را تأیید نمی‌کنیم، گفت: تمام دستگاه‌های نظارتی وارد میدان شده‌اند و کار می‌کنند؛ قیمت چهار کالای اساسی مشخص شده و اجناس دیگر نیز به تبع توسط سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کنندگان تعیین و اعلام خواهند شد.

شهروندان تخلفات را گزارش بدهند

سید عماد شاهرخی رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز با اشاره به مانور گشت و بازرسی و نظارت بر بازار کالاهای اساسی در مرکز لرستان، اظهار داشت: در راستای نظارت بر توزیع کالاهای اساسی ۳۰ اکیپ در شهر خرم‌آباد و ۳۰ اکیپ در سایر شهرستان‌ها فعالیت دارند، این اکیپ‌ها کار گشت، نظارت و بازرسی بر توزیع کالاهای اساسی را در سطح شهر و فروشگاه‌ها انجام می‌دهند.

وی گفت: انتظار از شهروندان این است که هرگونه تخلف احتمالی را به همکاران ما در جهاد کشاورزی گزارش دهند تا با همکاری اداره کل تعزیرات و سازمان صمت برخوردهای قانونی را انجام دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تأکید کرد: این اطمینان خاطر را به هم استانی‌ها می‌دهیم که تمام کالاهای اساسی به میزان کافی در انبارها ذخیره شده است و به تدریج روانه بازار مصرف و توزیع می‌شود.

منبع خبر:مهر

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir