برداشت ۱۰ تن گیاه دارویی علف «گاو زبان» از مراتع گرمسیری پلدختر

برداشت ۱۰ تن گیاه دارویی علف «گاو زبان» از مراتع گرمسیری پلدختر
شناسه خبـر : ۱۰۵۸۸۷ شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۸

پلدختر- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از برداشت ۱۰ تن گیاه دارویی علف «گاو زبان» از مراتع گرمسیری شهرستان پلدختر خبر داد.

به گزارش خبرنگار موج خبر، شیرزاد نجفی امروز شنبه در گفت و گو با رسانه‌ها از برداشت ۱۰ تن گیاه دارویی علف «گاو زبان» از مراتع گرمسیری شهرستان پلدختر خبر داد و اظهار داشت: علف «گاوزبان» یکی از گونه‌های گیاه دارویی است که در مراتع قشلاقی شهرستان پلدختر به صورت طبیعی رویش دارد.

وی عنوان کرد: از این گیاه با مشارکت بهره برداران محلی که دارای شرکت تعاونی بهره برداری از محصولات فرعی جنگل و مرتع هستند، در قالب طرح و مصوبه کمیته فنی اداره کل و انعقاد قرارداد و پرداخت بهره مالکانه برداشت صورت گرفت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان افزود: این محصول با نظارت کارشناسان معاونت فنی اداره کل و شهرستان با رعایت اصول فنی برداشت، جمع آوری و پس از خشک شدن در کیسه‌های مخصوص بسته بندی شده و از طریق سامانه الکترونیکی گیاهان دارویی (سمتا) گواهی حمل و مجوز صادر می‌شود.

نجفی خطاب به مجریانی که اقدام به کاشت، برداشت و حمل اقلام مشترک ازجمله علف «گاوزبان»، «موسیر»، «شیرین بیان» و… می‌کنند عنوان کرد: از این پس، از طریق سامانه فوق، گواهی حمل و مجوز صادر می‌گیرد و پس از طی این مراحل، مجوز نهایی از طریق سازمان جنگل‌ها برای صادرات از طریق گمرگ بندرعباس به کشورهای جنوب شرق آسیا ازجمله هندوستان و چین صادر می‌شود.

وی به اشتغال زایی حدود ۲۲ نفر از نیروهای محلی به صورت فصلی و ارزشی ریالی حدود پنج میلیارد ریال در بحث ارز آوری اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه صنایع تبدیلی و فرآوری این گونه گیاه دارویی با ارزش که کاربردهای فراوانی در پزشکی دارد، در کشور وجود ندارد، پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از خام فروشی و حسب تأکیدات مقام معظم رهبری، صنایع تبدیلی و فرآوری مورد نیاز در کشور از طریق دستگاه‌های متولی انجام گیرد.

منبع خبر:مهر

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir