کاهش ۲ متری تراز آبهای زیرزمینی لرستان

کاهش ۲ متری تراز آبهای زیرزمینی لرستان
شناسه خبـر : ۱۰۵۸۶۸ شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان گفت: متوسط افت تراز آبهای زیرزمینی لرستان نسبت به سال گذشته به ۲متر رسیده است.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، جلسه بررسی مسائل و مشکلات منابع آب و برق استان به ریاست داریوش حسن‌نژاد مدیرعامل آب منطقه‌ای و باحضور مدیران عامل صنعت آب و برق، رئیس سازمان جهاد و کشاورزی و رئیس سازمان صمت لرستان و ... به میزبانی آب منطقه‌ای لرستان برگزار گردید.

در این جلسه مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر کاهش بارندگیها در سال آبی آتی و نگرانی از ادامه دار بودن خشکسالی در استان افزود : باتوجه به شرایط امروز که اکثر سدهای استان امکان آبگیری مناسب و کافی را نخواهند داشت و  متوسط افت تراز آبهای زیرزمینی لرستان نسبت به سال گذشته به ۲متر رسیده است"اگر کلیه دستگاه‌های دولتی، دانشگاه ها وتشکل های مردم نهاد ،اصحاب رسانه، صداوسیما، تعاونیهای آب بران و الخصوص کشاورزان لرستانی برای بهبود وضعیت ، در کنار ما نباشند، در آینده بسیار نزدیک لرستان متحمل آسیب و خسارات جبران ناپذیری می‌شود. 

داریوش حسن‌نژاد با ابراز نگرانی ازحال بد آب در لرستان گفت :پدیده خشکسالی پیامدهای مختلفی در ابعاد اقتصادی و اجتماعی در استان بدنبال داشته و خسارات مالی فراوانی نیز متوجه کشاورزان و دامداران شده است، بنابراین باید شرایط فعلی را با بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های موجود مدیریت کرد تا مشکلات به کمترین میزان کاهش یابد. 

مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان اضافه کرد : پیش بینی ما این است که سد مروک شهرستان دورود با وجود سد کمال صالح در بالادست و خشکسالی های پیش رو امسال امکان آبگیری وجود ندارد که باید این چالش راهم در نظر گرفت .

حسن‌نژاد بیشترین انحراف از الگوی کشت و تخلفات در رابطه با کشت محصولات آب‌دوست مربوط به منطقه پل هرو تا بخش چغلوندی و بیرانشهر،  و شهرستان‌های دورود، نورآباد و چگنی است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان، تصریح کرد: افراد بحران ساز که عامل ورود غیر بومی‌ها به استان و توسعه کاشت محصولات آب‌دوست بوده‌اند باید شناسایی و مورد تعقیب دستگاه قضایی قرار گیرند چراکه، بحران آب در لرستان بسیار جدی است. 

داریوش حسن‌نژاد در پایان مهم‌ترین راهکار مدیریت منابع آبی در شرایط کنونی کشور، صرفه جویی در مصرف آب شرب، جلوگیری از اضافه برداشت و برداشت‌های غیرقانونی و نصب کنتورهای هوشمند دانست و گفت : ۱۳۱۰ چاه غیرمجاز در لرستان شناسایی شده که شورای تامین استان ، پر کردن چاه‌های عمیق را در اولویت و اقدامات لازم برای برخورد با متخلفین برابر قانون اعمال گردد

منبع خبر:خبرآنلاین

به پیج اینستاگرامی «موج خبر» بپیوندید
instagram.com/moojekhabar.ir